Telefonické dotazy
+420 776 800 789

RYCHLÉ dotazy kontaktujte nás

úvodní » O plemenu


O plemenu

Pyrenejský horský pes je velký, silný dlouhosrstý pes obdélníkového formátu. Ne příliš velká hlava s malýma, jantarově hnědýma očima a malýma zavěšenýma trojúhelníkovýma ušima. Hřbet široký a silný, hrudník široký, dlouhý, ne příliš hluboký. Končetiny silné, rovné, na zadní straně dobře osrstěné. Ocas dlouhý, bohatě osrstěný, v klidu nesený dolů, při vzrušení se stáčí nad hřbet. Hustá, silná srst může být zvlněná a na krku tvoří hřívu. Barva bílá, případně s šedými, žlutými či oranžovými znaky na hlavě, na uších, na kořeni ocasu. Znakům v barvě šedé se dává přednost.

Jako ostatní francouzská pastevecká plemena má i pyrenejský horský pes paspárky. Je to jeden ze znaků plemene a jsou nezbytné pro uchovnění. Drápy se na paspárcích musí často stříhat, protože se neobrušují jako ty ostatní. Paspárky údajně pomáhaly při boji psa s medvědy či vlky a šestiprstý pes se může lépe pohybovat po hřbetech ovcí a překonávat bahnitý terén.

Vlastnosti:

Je to klidný, vyrovnaný a velmi trpělivý pes, jemuž je agresivita cizí. Svěřené území však dovede spolehlivě ochránit. Příslovečně věrný, oddaný rodině i dětem (zdroj: kniha Bella a Sebastián od Cecile Aubryové, která byla i zfilmována). Tento mimořádně velký pes vyžaduje dostatek prostoru, nejlépe na rozlehlých venkovských usedlostech. Nezbytná je pravidelná péče o srst, aby nedocházelo k jejímu plstnatění. Hodí se k celoročnímu držení venku, i když i v domě se zahradou.

Země původu: FRANCIE

Tělesná charakteristika:

  • výška samce: 70 až 80 cm
  • výška samice: 65 až 75 cm
  • barva: bílá nebo bílá s šedými, světle žlutými nebo zrzavými skvrnami na hlavě, uších a u kořene ocasu

Klasifikace a standard:

  • skupina FCI: 2: Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi
  • sekce FCI: 2: Molossoidní
  • podsekce FCI: 2.2: Horský typ